Kızım Nisan'ın Anısına. Seni Hep Çok Seveceğim !

11 -12 Yaş ve Üzeri

FESTİVAL MÜHENDİSİ

Yazar : Kathryn Erskine

Çizer : .

Yaş Grubu : 11 -12 Yaş ve Üzeri

Yayınevi : Günışığı Kitaplığı

Amerikalı ödüllü yazar Kathryn Erskine, Türkçe'ye çevrilen ilk romanıyla bizlerle...Roman 2012 yılında ABD'de Kristal Uçurtma Ödülü'nü kazanmış.

Romanın konusunu gelirsek, Mike 14 yaşındadır. Babası kafası dağınık bir akademisyendir. Aslına bakılırsa bunun dışında da hayatındaki tüm alması gereken sorumlulukları oğlu Mike yüklenmiştir.14 yaşındaki bir çocuk için bu oldukça büyük bir yüktür. Babasının tek isteği oğlunun iyi bir liseye gitmesi ve sonrasında da mühendis olmasıdır. Oysa Mike bu dayatmayı asla istememektedir. O başka bir mesleğin insanıdır. 

6 haftalığına Romanya'ya giden babası oğlu Mike'ı Pensilvanya'daki büyük yengesinin yanına gönderir.Son derece değişik karakterlerin yaşadığı kasabaya alışmaya çalışan Mike kendini beklenmedik bir olayın içinde bulur. Bu olay ise Mişa adındaki bir çocuğun evlat edinilmesidir. Tüm kasabanın içinde olduğu bu evlat edinme olayının başına ise bir süre sonra Mike geçecektir. Romandaki bazı karakterlere hayran kaldığımı söyleyebilirim. Özellikle çılgın büyük yenge Moo? Evladını kaybeden bir annenin acısının yanında Moo'nun renkli kişiliği, kendine has zevkleri beni çok etkiledi. Bir de kasabanın evsizi, ismi Geçmiş olan karakter. Ben bu kitabı oldukça sevdim. Herkesin birbirine yardım ettiği sıcacık bir kasaba... Özellikle bu kadar nefretin hakimiyet kazandığı bu yeni dünyada yardımlaşmanın önemine vurgu yapan bu kitap bana iyi geldi diyebilirim. 

 

Etiketler : 11- 12 yaş ve Üzeri aile dayanışma evsizlik Festival Mühendisi Günışığı Kitaplığı kasaba yaşamı Kathryn Erskine meslek seçimi ölüm ön yargı roman teknoloji ödüllü kitap nisanincocukkitaplari

Yorumlar