Kızım Nisan'ın Anısına. Seni Hep Çok Seveceğim !

Tebrikler Günışığı Kitaplığı

Tebrikler Günışığı Kitaplığı

Günışığı Kitaplığı’nın bütün kitapları “ayın kitabı” seçildi!
Harflerin kelimelere, kelimelerin cümlelere, cümlelerin kitaplara dönüştüğü ve çocuklara sunulduğu bir yayınevi düşünün. Onlarca insan, çocukların dünyasını daha renkli kılmak, onların hayal dünyalarında özgürce gezinmelerini sağlamak ve en önemlisi de düşünce dünyalarına hizmet etmek için çalışıyorlar. Özellikle şu yaşadığımız çağda ve çocukların neredeyse katledildiği bu hazin dönemde Sayın Mine Soysal’ın yüklendiği misyonu, kendi cümlesi ile ifade etmesi altı çizilecek kadar önemli bir ayrıntıdır. Çocukların ölmediği bir ülke için çalışıyor.”

Bütün bu yazdıklarımın yanında bunca insanın yüreklerini ortaya koyarak bu ülkü etrafında toplandığına inanıyorum. Daha yaşanılır, daha mutlu ve daha adil bir dünya yaratmak için bir araya geldiler.  Elbette ki niyet bu kadar samimi ve yürekten olunca başarı da ardından gelen güzel bir ödül olmaktadır. 

Nisan’ın Çocuk Kitapları olarak Uluslararası PEN Türkiye Merkezi tarafından Aralık ayında, tüm kitapları “AYIN KİTABI” seçilen Günışığı Kitaplığı’nı kutluyorum. Çocukların dünyasına verilen emek, emeklerin en kıymetlisi olduğuna göre bu dünyada yaşayan ya da yaşamını kaybeden tüm çocuklar adına Günışığı Kitaplığı kadrosunu tebrik ediyorum.   

Bu bağlamda önce Uluslararası PEN Türkiye Merkezi’nin kendi resmi sitelerinde yer alan alıntıları kullanarak bu kuruluşu tanıtmak daha sonra ise Günışığı Kitaplığı’nın yayınladığı basın bültenini sizinle paylaşmak istiyorum.

 

ULUSLARARASI PEN KULÜPLERİ FEDERASYONU

1921’de Londra’dan yola çıkan PEN dünya yazar ve çevirmenleri için tanışma,tartışma ve dayanışma ortamıdır. Edebiyat ve ifade özgürlüğünün gelişmesi için çalışır.

102 ülkede 145 özerk merkezden oluşan bir kulüpler federasyonudur. 20 bin üyesi vardır.

P.E.N. adı üç kelimenin baş harflerinden oluşturulmuştur:

Poets (Şairler)

Essayists (Denemeciler)

Novelists (Romancılar)

PEN TÜRKİYE MERKEZİ

1950’de Halide Edip Adıvar’ın öncülüğünde Türk PEN Kulübü adıyla kurulan merkezimiz

12 Eylül 1980 askerî darbesi üzerine kapanmış, 1989’da Yaşar Kemal’in öncülüğünde hayata döndürülmüştür. PEN Yazarlar Derneği’nin Olağan Genel Kurulu üç yılda bir ocak ayının üçüncü cumartesi günü İstanbul’da toplanır.

Başkanlar: Halide Edip Adıvar, Refik Halit Karay, Sabri Esat Siyavuşgil, Yaşar Nabi Nayır, Tahsin Yücel, Yaşar Kemal, Şükran Kurdakul, Alpay Kabacalı, Nebile Direkçigil, Üstün Akmen, Vecdi Sayar, Tarık Günersel, İnci Aral, Tarık Günersel.

Şimdiki Yönetim Kurulu: Başkan Zeynep Oral, İkinci Başkan Halil İbrahim Özcan, Genel Sekreter Tülin Dursun, Uluslararası Sekreter Tarık Günersel, Sayman Zeynep Aliye, Mario Levi ve Haydar Ergülen.

Basın Bülteni:

Günışığı Kitaplığı’nın bütün kitapları “ayın kitabı” seçildi!

Uluslararası PEN Türkiye Merkezi Aralık ayında, Günışığı Kitaplığı'nın tüm çocuk kitaplarını “Ayın Kitabı” ilan ettiğini duyurdu.

PEN Türkiye Merkezi başkanı, yazar Zeynep Oral konuya ilişkin açıklamasında şu sözlere yer verdi: “Günışığı Kitaplığı, Türkiye ve dünya yazarlarından seçtikleriyle, çocuklara çağdaş ve evrensel değerler kazandırmaya çalışıyor. Özenli seçimler, özenli örnekler, farklı yaş gruplarına seslenen çok geniş bir yelpazeye yayılan edebiyat eserlerini farklı yaş grubundaki çocuklara sunarken, onlara aynı zamanda okuma sevinci, edebiyat tutkusu aşılıyor. O kitapları tüm çocuklarımız okuyabilse, Türkiye'miz farklı olur.”

PEN Türkiye Merkezi’nin duyurduğu seçim yayınevimiz için çok değerli. Çünkü 20 yıldır yayımladığımız 400’den fazla kitabın her birinin yazarını, editörünü, grafik tasarımcısını, varsa çevirmenini, illüstratörünü kucaklıyor. Yayınevimizi yaratan ve emek veren hepimiz adına anlamı apayrı olan bu seçim için PEN Türkiye Merkezi’ne teşekkür ederiz.

Ülkemize çocuk ve gençlik edebiyatında ustalaşan önemli yazarlar kazandıran, çağdaş edebiyatımızın değerli yazarlarını bu alana davet eden Günışığı Kitaplığı, çocukların ve gençlerin tarafında durmayı seçmiş bir yayınevi. Onlar için yayımladığımız her kitabı aynı coşku ve titizlikle yayına hazırladık. Çocuk ve gençlik edebiyatında uzman editörlük kavramının gelişmesini ve “çocuğa görelik” ilkesiyle yayıncılığı örneklediğimiz kitaplarımızla, ülkemizde çocuk ve gençlik edebiyatının nitelik kazanmasında ve bu alanın, edebiyat yayıncılığının önemli bir dalı olduğunu göstermekte önemli bir rol üstlendik.

Türkiye ve dünyadan çağdaş edebiyat eserlerini her yaştan okurla buluşturmayı, okuma kültürümüzü zenginleştirmeyi önemsedik. Bu doğrultuda, örtülü bile olsa mesaj kaygısı taşıyan didaktik kitapları yayımlamadık. Zorla, not korkusuyla ya da ceza için kitap okutulmasının yanlışlığına; edebiyatın eğitimdeki ‘dolaylı’ rolüne dikkat çektik. Anadilimizin doğru ve zengin kullanılması, sevilmesi için çaba harcadık. Her türlü ayrımcılığa, tektipleştirici yaklaşımlara, sansür ve otosansüre karşı çıktık. Çocukların ve gençlerin nitelikli kitaplar okumalarının, eğitim öğretim süreçlerini de, sosyal yaşamlarını da olumlu yönde etkilediğini anlattık.

Biz sözün gücüne, edebiyatın yaşama anlam katan, özgürleştirici gücüne inanıyoruz. Her yaştan edebiyat okurlarının, düşünerek, konuşarak, birbirini anlamaya çalışarak hem nesillerarası iletişimi yükselteceğine, hem de toplumsal barışa, huzura katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu nedenle ülkemizde yaşayan her çocuğun, her gencin ve yetişkinin bugünlerde edebiyata her zamankinden çok ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Yaşamımıza sevgi, saygı ve hoşgörünün yeniden sızması için edebiyatın, insanlığın ve doğanın güzelliklerini, iyiliklerini hatırlatmadaki katkısı çok büyük ve vazgeçilmez.