Kızım Nisan'ın Anısına. Seni Hep Çok Seveceğim !

10 Yaş ve Üzeri

ALA ÇOCUK YOLLARDA

Yazar : Mine Soysal

Çizer : Serdar Sönmez

Yaş Grubu : 10 Yaş ve Üzeri

Yayınevi : Günışığı Kitaplığı

Bir Ege rüzgarı essin istiyorsanız çocuğunuzun yüreğinde bu kitabı mutlaka edinmelisiniz.10 yıldır Ege'nin havasını soluyan, toprağından beslenen, denizinin maviliklerinde kaybolan biri olarak gezdiğim, dolaştığım yerleri ve en önemlisi de yaşadığım Bodrum' u okumak beni çok mutlu etti diyebilirim.

Kitap 4 öyküden oluşuyor. 

??Ala
??Mermer Kent Priene
??Dağlardaki Tanrılar, Labraynda
??Mavi Zamanlar, Halikarnassos 

 

Ala çocuk, dostları Bilge Yağmur ve Deli Rüzgar'la Gökkuşağı Evi'nde yaşamaktadır. Ala çocuk olması gereken yerde olmadığı duygusunu içinde hissettiği an aslında yolculuğu başlamıştı. Gitmeli ve yeryüzünü tanımalıydı. Bir daha geri dönemeyeceğini bildiği halde gitmeliydi. Ala çocuk içindeki sesi dinledi ve yeryüzüne indi.
Ege'nin antik kentlerinde dolaştı. Antik karakterlerle kentlerin özelliklerini, yaşayışlarını öğrendi, hikayelerini dinledi...Kısacası onunla birlikte kaybolduk tarihin güzelliklerinde. Bir de bunları şiirsel bir dille okuduğunuzu düşünün. 4 öykü içinde favorim tabi ki yaşadığım yer olan Halikarnassos ( Bodrum?? ). Bodrum'un geçmişini yazarın tanımıyla "Geçmişi dillendiren, geçmişi bugün eden, insana insani anlatanların atası" olan ünlü tarihçi Herodotos"un ağzından çıkan kelimelerden okumak çok daha güzel. Onunla ve Ala ile Halikarnassos sokaklarında dolaştım. Bodrum tarihini içime çektim. ( Şimdi Mumcular' da otursam bile tam 7 yıl Myndos Kapısı, Salmakis ve Dünya'nın 7 harikasından biri olan Mausoleum' un tam ortasında bulunan bir yerde oturdum.) Özellikle Ege' yi seven herkesin, büyük küçük demeden bu kitabı okuması gerekir diye düşünüyorum. Sonunu ise söylemek istemiyorum. Okuyun...Kitabın son sayfasındaki sözlüğü ise okuma süresince kullanıyorsunuz.

 

Etiketler : 10 Yaş ve Üzeri Ala Çocuk Yollarda antik çağ Ege Günışığı Kitaplığı mekan Mine Soysal tarih Anadolu zaman Serdar Sönmez nisanincocukkitaplari

Yorumlar