Kızım Nisan'ın Anısına. Seni Hep Çok Seveceğim !

4 Yaş ve Üzeri

BALKABAĞIGİLLER

Yazar : Ezgi Berk

Çizer : Ece Zeber

Yaş Grubu : 4 Yaş ve Üzeri

Yayınevi : Abm Yayınevi

Şehrin göbeğinde bir apartmanın en üst katına götürmek istiyorum sizleri. Sarmaşık Apartmanı’nın en üst katında bir aile yaşıyor. Kocaman bir aile… Anne, baba, Bal ile Badem adındaki ikizler, kedileri Kaymak ve tam kırk yedi bitki… Evet, doğru duydunuz tam kırk yedi bitki. Kaktüs, açelya, lavanta, aloe vera, fil azığı, arap saçı… Daha adını yazamadığım onlarca bitki. Balkabağıgiller bitkileriyle mutlu bir hayat yaşamaktadırlar. Haftanın her günü farklı bitkilerin bakımını yapmaktadırlar. Pazartesi salondaki, salı ikizlerin odasındaki, çarşamba anne babanın yatak odasındaki, perşembe çalışma odasındaki, cuma pencere önündeki, cumartesi mutfaktaki, pazar günü ise terastaki bitkilerin sulamalarını yapmaktadırlar. Günlerden bir gün ailemiz tam bir ay sürecek bir tatile çıkmaya karar verir. Peki, onlar tatildeyken evdeki bitkiler ne olacaktı? Sıcaklarda susuz kalan limon ağacı ne yapacaktı? Yapraklarına su fışkırtılması gereken dağ palmiyesi ne olacaktı? Bütün bitkileri bir telaş alır. Bakalım ailemiz bunca bitkiyi bırakıp tatile gidebilecek midir?

Kitaptaki bitkilerin kendi aralarında konuşması, ailenin her ferdinin onlara gözleri gibi bakması ve en önemlisi doğaya duyulan bu sevgi beni çok mutlu etti. Yemyeşil bir kitap… Ben okurken ve çizimlerini incelerken çok keyif aldım. 

 

Etiketler : 4 Yaş ve Üzeri nisanincocukkitaplari Abm Yayınevi Balkabağıgiller Ece Zeber Ezgi Berk doğa sevgisi bitki çiçek

Yorumlar